Nawigacja

 

Wycieczka "Lizaki i Legendy"

24 października uczniowie klasy 2a i 2c wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Dzieci uczestniczyły w warsztatach cukierniczych w Manufakturze "Czary Mary", podczas których obserwowały niezwykle ciekawy proces tworzenia lizaków. Każdy uczestnik wycieczki mógł również samodzielnie wykonać swojego lizaka. Podczas wędrówki malowniczymi uliczkami stolicy Dolnego Śląska wspaniała wrocławska przewodniczka, pani Justyna Rapacz, w niezwykle barwny sposób opowiedziała uczniom wybrane wrocławskie legendy. W kościele Marii Magdaleny dzieci wysłuchały opowieści o „Mostku Czarownic” i „Dzwonie Grzesznika.” W drodze na Ostrów Tumski, zatrzymaliśmy się na przy ulicy Szewskiej, gdzie wysłuchaliśmy historii o „Skamieniałych Tancerkach”. Na Ostrowie Tumskim usłyszeliśmy legendy o piętrowym kościele, kamiennej głowie, kluskowej bramie i białej róży. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję poćwiczyć język migowy, którym co jakiś czas posługiwała się nasza pani przewodnik. Piękna słoneczna pogoda, moc atrakcji i wiele poznanych legend sprawiły, że wycieczka była bardzo udana, a uczniowie wrócili z niej zadowoleni i pełni wrażeń.

Monika Walkowiak

GALERIA ZDJĘĆ

 

Wycieczka klas 2 do Wrocławia

18 października klasy 2b i 2d wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach cukierniczych w Manufakturze Czary Mary, podczas których z zainteresowaniem obserwowali wytwarzanie lizaków. Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie przygotować lizaka, którego zabierał ze sobą. Dzieci bardzo chętnie kupowały też kolorowe słodycze przygotowane przez panie w manufakturze. 
Ale to nie koniec atrakcji na ten dzień, ponieważ po warsztatach uczniowie uczestniczyli w wycieczce „Szlakiem wrocławskich legend’. Pani przewodnik prowadząc nas po zaułkach naszego miasta z wielkim zaangażowaniem opowiadała wrocławskie legendy. Z okolic wrocławskiego rynku , gdzie poznaliśmy legendy „Mostek Czarownic” i „Dzwon Grzesznika” zmierzaliśmy na Ostrów Tumski zatrzymując się przy płaskorzeźbie i poznając legendę o „Skamieniałych Tancerkach”. Na Ostrowie Tumskim usłyszeliśmy wiele legend np. „Kościół na kościele”, „Kluskowa brama”, „Skamieniała głowa”. Odwiedziliśmy też najważniejszy kościół w mieście, czyli Katedrę. Tutaj Pani Justyna zapoznała nas z legendą „Biała róża”. Po drodze uczestnicy wycieczki poznawali też język migowy, którym co jakiś czas się posługiwali. Wycieczka obfitowała też w wiele ciekawostek i informacji związanych z naszym miastem.
Piękna słoneczna pogoda, moc atrakcji i wiele poznanych legend sprawiły, że wycieczka była bardzo udana, a uczniowie wrócili z niej zadowoleni i pełni wrażeń.

Marietta Głuch


GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka do Krzeptowa

Dnia 10.10.2024 roku Klasa III a i III d wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego Zielona Dolina ulokalizowanego w miejscowości Krzeptów.
Na miejscu uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca rolnika i brali udział w zbiorze ziemniaków. Następnie wykonali z nich w ramach zajęć warsztatowych jeżyki. Odbył się również konkurs na „Królową i Króla ziemniaka”, po którym był czas na wspólne zdjęcia i zabawy na placu zabaw pod czujnym okiem wychowawców. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i poczęstunkiem pieczonymi ziemniakami.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Anna Telatyńska


GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka do Krakowa, Bochni i Wiśnicza

W dniach 1- 2.10. 2024 r. uczniowie klasy V a i VI c pod opieką Pań: Moniki Jarmużek, Anny Ilby i Krystyny Boraczewskiej uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, Bochni i Wiśnicza. Wyjazd realizowany był w ramach projektu „Podróże z klasą”, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie zwiedzili zabytkową kopalnię soli kamiennej w Bochni, Zamek w Wiśniczu, którego wystawy przybliżyły życie dawnych właścicieli. Młodzież uczestniczyła w warsztatach alchemicznych, połączonych z pokazem alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń, samodzielnie przeprowadzili eksperymenty, a na koniec przygotowali własne perfumy, według starej receptury.
W drugim dniu uczniowie spędzili czas w Ogrodach Doświadczeń im St. Lema. Zwiedzanie wystawy połączone było z warsztatami – „Mroźne eksperymenty”. Doświadczenia wykonywane były w oparciu o mroźne substancje – suchy lód i ciekły azot. Ostatnim punktem programu wycieczki był spacer po Krakowie z przewodnikiem miasta. Wyjazd dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

 

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka klas VIII do Gdańska

W dniach 16-20.09.2024 r. uczniowie klas VIII wraz z Paniami: Jolantą Jerzycką, Krystyną Boraczewską i Magdaleną Bobowską w ramach rządowego projektu "Podróże z klasą", finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, pojechali na wycieczkę do Trójmiasta. Młodzież zwiedziła Stare Miasto w Gdańsku, Muzeum Bursztynu,  Muzeum II Wojny Światowej,  Muzeum Solidarności,  Pomnik na Westerplatte oraz okręt wojenny Błyskawica. Uczniowie brali także udział w warsztatach z zakresu robotyki w Hewelianum. Nie mogło również zabraknąć czasu na relaks na plaży w Jelitkowie. 


GALERIA ZDJĘĆ



Działo się u nas w 2023-24...


Szlakiem wrocławskich legend

26 kwietnia odbył się w naszej szkole GMINNY KONKURS CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM „CZYTAM I ROZUMIEM”. Laureaci konkursu szkolnego i gminnego oprócz nagród książkowych i dyplomów otrzymali zaproszenie na wycieczkę ”Szlakiem wrocławskich legend”, która odbyła się 18 maja 2024 r. Wycieczkę poprowadziła znana wrocławska przewodniczka -pani Justyna Rapacz, która w barwny i niezwykle ciekawy sposób przedstawiła te znane i mniej znane legendy wrocławskie. Uczestnicy wycieczki przemierzając uliczki Wrocławia poznali m. in. legendy: o Dzwonie grzesznika, o Mostku czarownic, o czarownicy i wieży z kościoła św. Elżbiety . Dzieci także mieli okazję nauczyć się wierszyka w języku migowym, obejrzeć zwierzęta na pięknych wrocławskich kamieniczkach i usłyszeć historie z nimi związane. Po udanej wycieczce na laureatów czekały jeszcze niespodzianki. Uczniowie dostali książki „Szlakiem wrocławskich legend. Historie wierszem pisane” autorstwa pani Justyny Rapacz i z jej autografem oraz uczestniczyli w poczęstunku. Pani Justyna przeczytała także jedną ze swoich legend „Skamieniałe tancerki”.
Wielkie podziękowania należą się Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej za pomoc w organizacji wycieczki oraz za ugoszczenie nas podczas poczęstunku.
Mamy nadzieję, że wycieczka się podobała, a jej uczestnicy są zadowoleni i wzbogacili swą wiedzę na temat Wrocławia i legend z nim związanych.

Marietta Głuch

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka klas I do Krasiejowa

17 kwietnia uczniowie klas I wybrali się na wycieczkę do Juraparku w Krasiejowie. Swoją wędrówkę rozpoczęli o przejażdżki kolejką, gdzie obejrzeli film o powstaniu Ziemi, galaktyk i Układu Słonecznego. Świat widziany przez okulary 3D był bardzo realistyczny, fascynujący i dostarczył dzieciom niezapomnianych wrażeń. Podczas spaceru ścieżką dydaktyczną podziwiali różne gatunki gadów, płazów i pradinozaurów, które były naturalnej wielkości. Nawet deszczowa pogoda nie zniechęciła dzieci do fascynacji światem dinozaurów. W Pawilonie Paleontologicznym dowiedzieli się na czym polega praca paleontologa. Przez przeszkloną podłogę mogli podziwiać skamieniałości różnych gadów i płazów. Potem udali się do Prehistorycznego Oceanarium, gdzie podziwiali podwodny świat wielkich gadów i piękno morskich głębin z cudowną rafą koralową. Emocji dostarczył kolejny punkt wycieczki. Było to kino 5D. Przed wyjazdem z Krasiejowa uczniowie zrobili udane zakupy w sklepie z pamiątkami. Kolejnego dnia chętnie dzieli się swoimi wrażeniami i wykonywali różne zadania związane z dinozaurami.

Marta Florczyk

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka klas I do Planetarium

13 i 20 marca uczniowie klasy 1a, 1b, 1c i 1d wybrali się na wycieczkę do wrocławskiego Planetarium. Dzieci uczestniczyły w ciekawym spotkaniu z panią astronom, pokazie nocnego nieba i podróży przez Układ Planetarny. Tajemnice nocnego nieba odkrywały także,  poznając bardzo dalekie obiekty, takie jak mgławice i galaktyki. W pobliskim Parku Szczytnickim pierwszoklasiści poszukiwali oznak wiosny i wykonywali wiosenne zadania. 

Monika Walkowiak 

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka klas pierwszych „Szlakiem wrocławskich krasnali”

Pod koniec września uczniowie klas pierwszych wybrali się do Wrocławia na wycieczkę „Szlakiem wrocławskich krasnali”. Wydarzenie realizowane było w ramach projektu "Gotowi na książkowe akcje" realizowane przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną. Ubrani w piękne krasnalowe stroje przemierzali miasto w poszukiwaniu najmniejszych wrocławskich mieszkańców, a pomagała im w tym znana wrocławska przewodniczka – pani Justyna Rapacz. Podczas wycieczki pierwszoklasiści uczyli się wierszyków i rymowanek, poznawali historie i legendy związane z miastem i krasnoludkami, uczyli się języka migowego, spotykali ważne osobistości miasta, np. prezydenta Jacka Sutryka, a przede wszystkim wzbudzali zachwyt innych turystów. Dzięki uprzejmości jednego z rodziców mogli także zobaczyć siedzibę Straży Miejskiej miasta Wrocławia i zobaczyć jak pracują strażnicy.
Dzięki współpracy z Dolnośląską Biblioteką Publiczną, w ramach projektu „ Witaj w naszej bibliotece”, uczniowie mieli okazję także: poznać najgłębsze zakątki biblioteki, obejrzeć książki w różnych językach, poznać zasady panujące w bibliotece, dotknąć dzieł zapisanych w języku braillea.
Na koniec wycieczki każdy jej uczestnik otrzymał książkę autorstwa Justyny Rapacz „Szlakiem wrocławskich legend” z indywidualnym podpisem autorki.
Warto dodać, że wycieczka i wszystkie atrakcje były bezpłatne, a udało się tego dokonać dzięki wieloletniej współpracy z Dolnośląską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu, za co bardzo dziękujemy pani Katarzynie Zborowskiej- koordynatorce całego projektu.
Myślę, że wycieczka była bardzo udana, obfitowała w wiele emocji i interesujących wrażeń, zintegrowała zespoły klasowe, a przede wszystkim dostarczyła dużo nowych, ciekawych doświadczeń i wiedzy dotyczącej naszego miasta i krasnali- symboli Wrocławia.

Organizatorka wycieczki
Marietta Głuch

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka do Kolejkowa

27 listopada 2023r. uczniowie klas I odwiedzili cudowny świat w miniaturze, czyli Kolejkowo we Wrocławiu. Poznali tam wycinek historii Dolnego Śląska, zapoznali się z najważniejszymi budowlami i miejscami turystycznymi. Zaprezentowane makiety z różnych obszarów Dolnego Śląska zachwyciły pierwszoklasistów, którzy z entuzjazmem przyglądali się prezentowanym miniaturowym budynkom, pociągom, pojazdom oraz figurkom ludzi i zwierząt. Były również mosty, tunele, kolejki górskie oraz różne miejsca geograficzne m.in. Śnieżka, Karpacz czy Schronisko Szwajcarka.  Na makiecie można było również odszukać ludzi różnych zawodów.  Wielkie zdziwienie było, kiedy okazało się, że jednym przyciskiem można uruchomić niektóre elementy makiety. Udało się ożywić łyżwiarzy na lodowisku i  uczestników koncertu muzycznego oraz wprawić w ruch dźwig na budowie,  pociągi i różne pojazdy. Z ogromnym zachwytem i ze ślinką na ustach podziwiali również piernikową makietę, czyli Miasto z Piernika, która jest wystawą czasową w okresie przedświątecznym. Unoszący się zapach cynamonu, miodu  i przypraw korzennych oraz cudowny blask światełek wprowadziły dzieci w świąteczną atmosferę. Lukrowane chatki z pierników, figurki stworzone przez Mistrzynię Świata w Dekoracji Tortów, czekoladowe pociągi i inne elementy zachwyciły małych zwiedzających. Na koniec wycieczki uczniowie uczestniczyli w warsztatach modelarskich. Każdy uczeń samodzielnie wykonał wrocławską kamieniczkę, wykazując się przy tym swoją kreatywnością oraz wyobraźnią przestrzenną. W nagrodę za swoją pracę każdy otrzymał Dyplom Młodego Modelarza. Wizyta w Kolejkowie bardzo się wszystkim podobała. Zapewne nie były to ostatnie odwiedziny tego cudownego oraz  niezwykłego miejsca, w którym każdy bawi się i uczy.

Marta Florczyk

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka do MovieGate – Galerii Sztuki Filmowej we Wrocławiu

28 listopada uczniowie klasy V c odbyli wycieczkę do MovieGate – Galerii Sztuki Filmowej we Wrocławiu, znajdującej się w pomieszczeniach dawnego niemieckiego schronu. Podziemia podzielone są na trzy tematyczne części. Pierwszą atrakcją był pokaz eksperymentów chemicznych w Laboratorium Szalonego Naukowca. Niezwykłe doświadczenia wizualne z wykorzystaniem ciekłego azotu, który jest jedną z najzimniejszych substancji na ziemi. Dzieciom spodobały się eksplozje piany i dymu czy też zamrażanie różnych substancji. Ciekawscy mogli odkryć m.in.: działanie temperatury, czy ciekły azot naprawdę jest tak niebezpieczny, czy jak wyczarować własną chmurę? Było przy tym mnóstwo emocji i radości. W drugiej części uczniowie oglądali kostiumy, broń i rekwizyty ze znanych zagranicznych i polskich produkcji. Mogli stanąć oko w oko z pająkiem Aragogiem z Harrego Pottera. Były też atrakcje dla fanów uniwersów superbohaterów m in. z produkcji Marvel Studio. Wrażenie robiła oryginalna tarcza Kapitana Ameryki z 1990 roku. Oprócz kolekcji filmowej w MovieGate dzieci zwiedziły laboratorium iluzji. Zaglądali do studni bez dna, przyglądali się sobie w krzywym zwierciadle, a także obserwowali działanie Cewki Tesli. Robili zdjęcia przy podświetlanych, barwnych obiektach. Trzecia część to historyczna wędrówka wśród eksponatów z II Wojny Światowej, spacer korytarzem bunkru wystylizowanym na niemiecki schron. Manekiny ubrane są w mundury, a cywile w codzienne ubrania. Uczniowie zobaczyli zachowane z czasów wojny fluorescencyjne napisy na ścianach, wojenne wyposażenie, stroje, a także oryginalne bronie oraz kombinezon przeciwchemiczny. Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca. Nauka przez zabawę to wspaniała forma poznawania świata.

Monika Jarmużek
Katarzyna Rogala- Łach

GALERIA ZDJĘĆ
 

IId i Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Wrocławskim

3 października odbyła się wycieczka klasy IId do Ochotniczej Strazy Pożarnej w Kamieńcu Wrocławskim. Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Przed remizą czekali na klasę II d panowie strażacy. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka, utrwaliły w pamięci telefony, do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy - 112. Ponadto oglądały wóz strażacki, poznały wyposażenie i sprzęt służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Z dużym zainteresowaniem oglądały łódź strażacką. Ogromną atrakcją była możliwość usłyszenia sygnałów, których używają do gaszenia pożarów. Dziękujemy serdecznie Panom Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamieńcu Wrocławskim, którzy umożliwili dzieciom poznanie zawodu strażaka z bliska.

Marta Kujawa

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka klas II do Wrocławia

20.09.2023 klasy IIa i IId wybrały się na wycieczkę pt. „SZLAKIEM WROCŁAWSKICH LEGEND”. Zwiedzanie rozpoczęliśmy na Ostrowie Tumskim , gdzie zwiedziliśmy Katedrę oraz wysłuchaliśmy legend „O Kluskowej Bramie”, i „ Głowa z katedralnej wieży”. Następnie spacerując po rynku poznaliśmy również legendy „ Buty Świętej Jadwigi „ i „Skamieniałe tancerki”. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Dolnośląskiej Bibliotece , gdzie otrzymaliśmy na pamiątkę książkę pt. „Szlakiem Wrocławskich Legend” z osobiście złożonym autografem przez samą autorkę Panią Justynę Klepacz. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wycieczki i z niecierpliwością czekamy na następną.

Anna Telatyńska
 

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka klas 3 do Zamku Książ

13 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 3 wybrali się na wycieczkę do zamku Książ w Wałbrzychu. Podczas wyjazdu mogli wysłuchać ciekawych opowieści dotyczących historii zamku, poznali fascynujące legendy, oglądali piękne wnętrza. Uczniowie spotkali też dwóch przewodników, wiedźmę i czarodzieja, którzy oprowadzili małych podróżników po tajemniczych piwnicach i salonach. Na koniec każdy z uczniów odnalazł magiczną Książęcą Skałę  i dotykając jej mógł pomyśleć życzenie. Uczniowie poznali także dzieje księżnej Daisy, właścicielki zamku, obejrzeli jej  piękne portrety i stare fotografie jej rodziny. Po zwiedzaniu  dzieci spacerowały po pięknym parku okalającym zamek, a następnie przejechały do palmiarni. Tam „podpierając się” przygotowanymi przez wychowawców kartami pracy, odkrywali świat zwierząt i egzotycznych roślin. Mogli podziwiać piękne palmy, kaktusy i inne ciekawe rośliny wodne i lądowe. Szczególnie podobały im się pawie i lemury.

Myślę że wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń, a nowe wiadomości zdobyte w niekonwencjonalny sposób na długo zostaną w ich pamięci.  Chwile spędzone z kolegami i koleżankami z innych klas zwiększą integrację i radość z pogłębianych relacji.

Marietta Głuch

GALERIA ZDJĘĆ


Wycieczka do Hydropolis

3 lutego uczniowie klas III udali się na wycieczkę do Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie. Na początku obejrzeli interesujący film  o powstaniu wody na Ziemi, który był emitowany na 65- metrowym ekranie, co robiło niesamowity efekt. Następnie zwiedzali różne strefy tematyczne w obiekcie, o których bardzo ciekawie opowiadał pan przewodnik. Dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy np.: skąd biorą się fale, jak wygląda fauna morska, co świeci w wodzie, co to jest batyskaf. Mogli podziwiać różne modele statków, podwodne obiekty oraz stroje do nurkowania. Słuchali dźwięków oceanu i zwierząt wodnych np. delfinów i wielorybów. Mogli zaobserwować również jak działa stymulator śniegu. Największe wrażenie zrobiła zamieć śnieżna obserwowana z bliska oraz płomienie, które nie parzą. Każdy z uczniów mógł osobiście sprawdzić jak para wodna zamienia się w ogień. Na koniec wszyscy uczestnicy udali się do strefy relaksu, gdzie odpoczywali w klimatycznej przestrzeni ze ścianą zielonego mchu, który symbolizuje widziane z lotu ptaka lasy amazońskie. Zrelaksowani, zadowoleni i bogatsi o wiedzę udali się do szkoły.  Po drodze odwiedzili Dom Dziecka przy ul. Parkowej 2 i przekazali dary zebrane podczas naszej corocznej akcji charytatywnej „I ty możesz zostać św.Mikołajem”.

Marta Florczyk


Wycieczka do Teatru Lalek

10 marca uczniowie trzecich klas kolejny raz odwiedzili Wrocławski Teatr Lalek. Po obejrzeniu spektaklu "Czarodziejski flet" dzieci spotkały się z panią Martą Kwiek, aktorką WTL, która w spektaklu wcieliła się w postać Paminy. Pani Marta zdradziła uczniom kilka teatralnych tajemnic, opowiedziała czym różnią się od siebie pacynka, kukła, marionetka i jawajka, wyjaśniła w jaki sposób powstaje spektakl i jakie osoby pomagają w jego realizacji.

Monika Walkowiak

Wycieczka do Milicza

Na przełomie listopada/grudnia klasy 2 A,C,D oraz 3A wybrały się do Muzeum Bombki w Miliczu. Zajęcia rozpoczęły się od świątecznego filmu dla dzieci, Elfy przedstawiły dzieciom historię powstania bombki. Uczestnicy brali udział w różnych warsztatach : malowanie bombki techniką wzornika dolnośląskiego, ozdabianie pierników masami cukierniczymi oraz pisanie listów do Świętego Mikołaja. Elfy zorganizowały grę – poszukiwanie zaginionych bombek w Muzeum. Klasa 3A swoją wycieczkę miała 6 grudnia, dlatego mogła osobiście spotkać się z Mikołajem, od którego otrzymała prezenty.

Danuta Dudek
Malwina Marsik
Klaudia Nartowska
Marta Florczyk


Wycieczka klas IV – VIII  Kraków – Wieliczka

29 -30 listopada 2022 roku uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli w  dwudniowej wycieczce. W drodze do Wieliczki zatrzymaliśmy się w dzielnicy Krakowa - Podgórze przy Aptece pod Orłem mieszczącej się na terenie dawnego getta, w miejscu upamiętniającym zagładę  krakowskich Żydów . Wysłuchaliśmy przejmującej historii   na temat placu bohaterów Getta oraz o powstałej tam  artystycznej  instalacji 33 metalowych krzeseł symbolizujących dobytek pozostawiony po wysiedlanych z getta mieszkańców. 
Zwiedzanie  Kopalni Soli w Wieliczce i Muzeum Żup Krakowskich rozpoczęliśmy od zejścia niemal niekończącymi się krętymi drewnianymi schodami . Po pokonaniu 54 pięter znaleźliśmy się w podziemnej krainie soli, jezior, rzeźb, chodników i komór,  a wreszcie budzącej niemały podziw Kaplicy św. Kingi.
Następnie podziemnymi chodnikami  udaliśmy się do Muzeum Żup Krakowskich, w których poszerzyliśmy swoją wiedzę  geologiczną  na temat złóż soli. Mieliśmy także okazję zerknąć na makietę miasta , które słynie z tak wyjątkowego zabytku.
Drugiego dnia ruszyliśmy na zwiedzanie Krakowa – miasta nie tylko legendarnego, pełnego uroczych zakątków, ale także miasta najchętniej odwiedzanego przez turystów z kraju i  z zagranicy. Szczęśliwie pora roku  sprzyjała  małemu ruchowi  turystycznemu, dzięki  czemu mogliśmy spokojnie delektować się pięknem  siedziby  Kraka i Smoka Wawelskiego.
Naszą wędrówkę zaczęliśmy od wizyty w  Centrum Jana Pawła II „ Nie lękajcie się”. Następnie udaliśmy się do historycznego centrum miasta….
Po pamiątkowym zdjęciu ze Smokiem Wawelskim ruszyliśmy na Wawel, wysłuchaliśmy historii  na temat  Zamku Królewskiego, Katedry. Następnie  przeszliśmy na Rynek, zatrzymując się przy domu Jana Długosza; po drodze kupowaliśmy obwarzanki – jeden ze smaczniejszych symboli Krakowa.
Kolejnym przystankiem było Collegium Novum i Collegium Maius  - najstarsza polska uczelnia , ufundowana w 1354 roku przez Króla Kazimierza Wielkiego. Ulicą Wiślną zmierzaliśmy  w kierunku Sukiennic i Kościoła Mariackiego, w którym wysłuchaliśmy obszernej opowieści na temat świątyni i bogato zdobionego ołtarza  - dzieła Wita Stwosza. Po wysłuchaniu hejnału, udaliśmy się do Muzeum w Sukiennicach, w którym podziwialiśmy dzieła XIX wiecznych malarzy polskich.
Po duchowej uczcie ruszyliśmy  do sukiennic po pamiątki i smakołyki na pobliski jarmark.  Wyjazd zakończyliśmy pierogową ucztą w nadwiślańskim barze.
Pełni wrażeń  i niezapomnianych wspomnień ruszyliśmy w kierunku Kamieńca Wrocławskiego.

Karolina Kownacka

Eliza Zipser

Beata Domaradzka - Żak

 

Wycieczka klas IV-VIII Warszawa

Podczas trzydniowej wycieczki do Warszawy w dniach 15-17.11.2022r. zwiedziliśmy Zamek Królewski, przechadzaliśmy się uliczkami starej części Warszawy, alejkami Łazienek i Wojskowego Cmentarza na Powązkach. Wycieczka obfitowała w odkrywanie historii w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego, a w Centrum Nauki Kopernik eksperymentowaliśmy. Po Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej oprowadzał nas i opowiadał o fundamentach ustawodawstwa Pan przewodnik oraz mieliśmy spotkanie z posłem Jarosem.

Bożena Nobis
Katarzyna Rogala-Łach
Magdalena Ryng


Wycieczka klas II i III Kraków-Wieliczka

24-25.11 uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Żup Krakowskich oraz Kopalnię Soli w Wieliczce - unikatowy zabytek kultury materialnej świata, wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Mieliśmy okazję podziwiać niezwykłe krajobrazy: solankowe jeziora, solne rzeźby i przepiękne podziemne komory, w tym budzącą zachwyt Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Drugiego dnia udaliśmy się na zwiedzanie Krakowa. Zobaczyliśmy rzeźbę smoka, Zamek Królewski na Wawelu, z którego Drogą Królewską przeszliśmy na krakowski Rynek, zatrzymując się przy Domu Długosza. Odwiedziliśmy Kościół Mariacki i Sukiennice. Poznaliśmy wzruszającą historię psa "Dżoka", którego pomnik znajduje się w pobliżu ronda Grunwaldzkiego. Udało nam się również kupić wymarzone pamiątki i pyszne krakowskie obwarzanki. Pogoda dopisała a wycieczka była bardzo udana.

Monika Walkowiak
Małgorzata Sobczyk
Anna Wojtasik


Wycieczka klas IV-VIII Biskupin-Gniezno-Grzybowo

W dniach 22-23.11.2022 uczniowie klas starszych pojechali na wycieczkę na Pojezierze Gnieźnieńskie poznawać historię dawnej Polski. Pierwszym przystankiem było Gniezno. Zwiedziliśmy tam Archikatedrę Gnieźnieńską ze szczątkami Św. Wojciecha znajdującą się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Tam też uczniowie zobaczyli sławne Drzwi Gnieźnieńskie i usłyszeli historię Św. Wojciecha. Na koniec wizyty w Gnieźnie obejrzeliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie uczniowie poznali historię Polski oraz obejrzeli pamiątki z dawnych czasów.
Następnym punktem wycieczki była stara osada w Biskupinie. Odkrycie osady było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii. Uczniowie mogli wejść do starych chat i zobaczyć, jak kiedyś żyli ludzie w dawnej Polsce. Kolejnym przystankiem był Gród w Grzybowie – wczesnośredniowieczne grodzisko zlokalizowane na wschodnim brzegu Strugi. Tam również uczniowie dowiedzieli się jak dawniej żyli ludzie. Mieli też okazję uczestniczyć w warsztatach lepienia naczyń z gliny metodą sznurkową. Wycieczka była udana i bardzo bogata w historyczne wiadomości.

Agata Boratczuk
Ewa Król
Monika Jarmużek

 

Wycieczka trzecioklasistów do Muzeum Poczty i Telekomunikacji

15 listopada uczniowie klasy IIIa odwiedzili Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Zwiedzili muzeum, gdzie z uwagą i zainteresowaniem podziwiali prezentowane eksponaty muzealne oraz słuchali wykładu pani przewodnik na temat powstania poczty polskiej i historii znaczka pocztowego. Obejrzeli dawne przybory piśmiennicze, różne pieczątki urzędów pocztowych, kasetki do przechowywania listów, wagi, dawne skrzynki pocztowe i inne eksponaty. Utrwalili drogę listu od nadawcy do adresata oraz dowiedzieli się co to jest filatelistyka, do czego służy klaser, pinceta oraz lupa. Wysłuchali jak dawniej produkowano znaczki, jakie stosowano materiały i techniki. Uczestniczyli także w warsztatach filatelistycznych. Po lupą podziwiali ułożone w klaserze znaczki oraz samodzielnie wykonali własny projekt znaczka. Szczególnie zainteresowani byli niezwykłymi i nietypowymi znaczkami, które zaprezentowała pani przewodnik. Wycieczka była bardzo interesująca i pouczająca.

Marta Florczyk


Wycieczka do Kolejkowa

W dniu 12.10.2022 klasa Ia i Id pojechała na wycieczkę do Kolejkowa. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści Pani przewodnik o historii Wrocławia. Z zaciekawieniem oglądały makiety poglądowe budynków oraz ulic miasta. Brały również aktywny udział w warsztatach plastycznych na koniec zwiedzania.

Marta Kujawa


Wycieczka klas młodszych do Krasiejowa

Dnia 8.11.2022 klasy pierwsze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim pojechały na wycieczkę do Krasiejowa w ramach realizacji programu Poznaj Polskę.
Celem wycieczki było zwiedzanie DinoParku, integracja uczniów klas pierwszych, kształtowanie u uczniów właściwego zachowania się w miejscach publicznych.
Pierwszym punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem po miejscowym parku oraz zapoznanie się z opowieściami i legendami związanymi z Dinozaurami. Następnie poszliśmy do Kina Emocji 5D i Oceanarium – poznanie flory i fauny. Po obiedzie zwiedziliśmy Centrum Ewolucji Człowieka .Był też czas na zabawę na placu zabaw i przejażdżkę na karuzeli. Pod szkołę wróciliśmy w godzinach wieczornych, skąd uczniów odebrali rodzice. Z wycieczki wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Anna Telatyńska

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego
    ul. Kolejowa 8
    55-002 Kamieniec Wrocławski
  • 71 318 55 95, 71 318 50 52

GODZINY PRACY SEKRETARIATU

PONIEDZIAŁEK   7.00 – 16.00
WTOREK                7.00 – 16.00
ŚRODA                     7.00 – 16.00
CZWARTEK            7.00 – 16.00
PIĄTEK                   7.00 – 16.00

liczba odwiedzin: 2758027