ZACZYTANA SZKOŁA

Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim 7 listopada 2016 roku przystąpiła do konkursu ZACZYTANA SZKOŁA organizowanego przez STUDIUM PRAWA EUROPEJSKIEGO w Warszawie.
Do 7 maja 2017 roku uczniowie wszystkich klas uczestniczyć będą w licznych przedsięwzięciach, których celem jest rozwijanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Przewidziane zadania:

• Debata na temat czytelnictwa.

• Międzyklasowe konkursy lekturowe.

• Innowacyjna impreza szkolna poświęcona promocji czytelnictwa.

• „Moje zakończenie” – konkurs literacki.

• Konkurs plastyczny – „Zaczytana szkoła”.

• Dzień wspólnego czytania „Czytanie łączy pokolenia”.

• Recenzja ulubionej książki.

• Poznajemy zawód: bibliotekarza, drukarza, pisarza, księgarza.

Wykonanie zadań przewidzianych regulaminem konkursu pozwoli na zdobycie certyfikatu „Zaczytana szkoła”. Wszelkie przeprowadzone konkursy i opis poszczególnych zadań można śledzić na szkolnej stronie internetowej.

Beata Domaradzka - Żak

Debata „Książka moim przyjacielem”

24 i 25 listopada 2016 roku przeprowadzone zostały debaty wśród uczniów na temat „Książka moim przyjacielem”.
Debata odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej przy naszej szkole. Udział wzięli uczniowie klas V i VI, bibliotekarka Anna Szabla i nauczycielka języka polskiego Beata Domaradzka – Żak. Uczniowie wcześniej zostali zapoznani ze sztuką dyskutowania i debatowania, wszyscy zostali poinformowani o możliwości zabrania głosu na powyższy temat.
Pierwsza część dotyczyła swobodnych wypowiedzi uczniów i wyrażenia zdania na proponowany temat. Dzieci uzasadniały swoją opinię, potwierdzały lub zaprzeczały, że książka może być przyjacielem.
Następnie podzieliłyśmy uczestników na dwa obozy: za i przeciw.
Uczniowie zajmowali określoną stronę stołu, dwoje uczniów miała przygotowane kartki na zapisanie argumentów za i przeciw.
Od tego momentu zdania i argumenty uczestników zostały spisane, w trakcie zdarzały się przejścia na drugą stronę stołu, niektórzy wahali się i nie potrafili jednoznacznie zająć stanowiska przychylającego się lub negującego stwierdzenie, że książka może być przyjacielem.
Co ciekawe wypowiedzi uczniów klasy piątej są dość wyrównane i liczba argumentów za i przeciw jest zbliżona.
Uczniowie klasy VI zdecydowanie opowiedzieli się za argumentem, że książka może być naszym przyjacielem, co może dowodzić większego doświadczenia w obcowaniu z literaturą, traktowaniu jej jak jednego ze sposobów spędzania czasu wolnego, rozrywki, a nie tylko wykorzystania jej w celu zdobywania wiedzy, na co szczególnie wskazywali piątoklasiści.
Debata bardzo podobała się uczniom, wszyscy swobodnie wypowiadali swoje zdanie, nikt nikogo nie oceniał i nie oczekiwał zmiany zdania pod wpływem wypowiedzi innych, wszyscy zachowali się tolerancyjnie i wyrozumiale w stosunku do przemyśleń kolegów i koleżanek.

Beata Domaradzka – Żak, Anna Szabla

Na Mikołajki czytamy bajki

6 grudnia 2016 r. w ramach konkursu Zaczytana szkoła, bibliotekarki z GBP filia nr 1 w Kamieńcu Wrocławskim zorganizowały szkolny dzień wspólnego czytania, pod nazwą Czytanie łączy pokolenia.
Przez cały dzień uczniów klas 0-III odwiedzali pomocnicy Mikołaja. Byli to rodzice, dziadkowie, mieszkańcy Kamieńca, pracownicy szkoły i bibliotekarz. Od godziny 9.00 drużyna Mikołajów rozpoczęła akcję Na Mikołajki czytamy bajki. W każdej klasie głównym punktem dnia było czytanie bajek o tematyce świątecznej. Dodatkowo, każde dziecko otrzymało paczkę z prezentem , przygotowaną przez rodziców. Uczniowie byli zaskoczeni ale i bardzo zainteresowani. Zadawali dużo pytań, komentowali przeczytany tekst i w podziękowaniu za niespodziankę śpiewali Mikołajom piosenki.
Spotkania z dziećmi zakończyły się o godzinie 15.00. Impreza była świetną zabawą zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Anna Szabla

Zaczytane mikołajki:
- filmik zamieszczono na klasowy blogu klasy IIc (zakładka z życia klasy – grudzień) www.naszehuhu.jimdo.com

- filmik jest również dostępny pod linkiem: https://youtu.be/hUMMOqUJAdw

liczba odwiedzin: 2519578