Nawigacja

 

Aktualności - Zgorzelec - Oficjalny Serwis Miasta

szkolny koordynator projektu - Izabela Wlazło
 

2022-2023
 

Uzależniony wkręcony

Galeria prac plastycznych pod hasłem Uzależniony wkręcony  w ramach projektu Bezpieczny Dolnoślązak .Prace poruszają problem uzależnień wśród uczniów szkół podstawowych. Wykonane zostały przez uczniów klas 7 i 8 naszej szkoły, pod okiem Pani Ewy Król, na lekcjach plastyki. Prace zagościły na wystawie szkolnej.


GALERIA ZDJĘĆ


Bezpieczny w górach

W marcu zakończył się  graficzny projekt klasowy „Bezpieczny w górach” . Uczniowie klas VIII wykonali, w ramach lekcji informatyki (pod okiem Pani Krystyny Boraczewskiej) , projekt ulotki o bezpiecznych zachowaniach w górach. Po zapoznaniu uczniów z zasadami bezpiecznego zachowania w górach, powstały wspaniałe ulotki, wypełnione ciekawymi grafikami , słowami i symbolami. Powstałe ulotki ,to wspaniały materiał do pracy z uczniami, m.in. na lekcjach wychowawczych, przed rozpoczęciem ferii czy wakacji.

 

GALERIA ZDJĘĆ
 

Bezpieczna Zima

10 lutego 2023 r, przy Winterpol  Summer Park w Karpaczu, uczniowie klas VII i VIII naszej szkoły, wzięli udział w akcji „Bezpieczna Zima 2023”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, młodzież miała możliwość przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa na szlakach i stokach narciarskich, aby bezpiecznie oddać się białemu szaleństwu.
Podczas wydarzenia, dowiedzieliśmy się między innymi czym grozi jazda w niedopiętych butach, bez kasku lub z niewyregulowanymi nartami. Ratownicy zaprezentowali także swój sprzęt ratowniczy, wyjaśniali nam zasady poszukiwania osób zaginionych w górach i pokazywali jak ratować poszkodowanych w wypadkach na stoku. Zdobyliśmy niezbędną wiedzę  o bezpieczeństwie zimą w górach.
Młodzież wzięła również udział w  warsztatach i zabawach na śniegu np. Jama Śnieżna czy Ogródek Lawinowy, które wzbogaciły wiedzę o zasady bezpieczeństwa i odpowiedzialnym zachowaniu w warunkach górskich i zimowych. Dodatkową atrakcją, była foto budka oraz quiz wiedzy o bezpieczeństwie.  Do wydarzenia włączyła się także lokalna Policja, która zaprezentowała sprzęt używany podczas codziennej pracy.
To był mile i owocnie spędzony czas w zimowej scenerii Karpacza.

 

GALERIA ZDJĘĆ


Odpowiedzialność karna

Dnia 3 lutego 2023 r odwiedziła naszą szkołę Anna Maria Wesołowska – sędzia w stanie spoczynku, która znamy z serialu telewizyjnego. Uczniowie klas V- VIII wzięli udział w bardzo interesującym spotkaniu na temat „Odpowiedzialność karna za posiadanie i rozprowadzanie substancji psychoaktywnych”. Podczas spotkania, ciekawymi, prostymi lecz bardzo merytorycznymi słowami , analizowała z uczniami zapisy ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Uświadamiała o jej restrykcyjnych zapisach  oraz przedstawiała przykłady zachowań i czynów nieletnich w świetle tej ustawy.  Przedstawiła również jak realizowany jest w innych placówkach i na czym polega, jej własny projekt „Szkolny  Kącik Prawny” ,gdzie uczniowie mogą umieszczać w formie graficznej lub słownej  swoje obawy, lęki  i strach przed brakiem bezpieczeństwa. Spotkanie było wyjątkowe, gdyż w profesjonalny i ciekawy sposób zostały przekazane młodym uczniom ważne treści ich dotyczące.

 

GALERIA ZDJĘĆ


Marsz Niepodległości klas IV - VII

Upamiętniając Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone corocznie 11 listopada na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów, nasza szkoła kolejny raz zorganizowała Marsz Niepodległości. Z pieśnią patriotyczną i flagą biało czerwoną, nasi uczniowie przemaszerowali na trasie Kamieniec Wrocławski – Gajków. Podczas marszu uczniowie przestrzegali bezpieczeństwa poruszania się na drodze. Akcje wspierała Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Wrocławskim i Policja w Kamieńcu Wrocławskim.

 

GALERIA ZDJĘĆ


RKO czyli ratowanie życia

17 października 2023 r w Szkole Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim w ramach Europejskiego Dnia Resuscytacji odbyły się  I Ćwiczenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Pod okiem Ratowników Medycznych, Policjantów, Strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej uczniowie i zaproszeni gości mogli odbyć praktyczne ćwiczenia resuscytacji. Władze samorządowe reprezentowali i uczestniczyli w ćwiczeniach resuscytacji: Włodzimierz Chlebosz – Wójt Gminy Czernica, Jarosław Jagielski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Czernica, Anna Sobolak Radna Powiatu Wrocławskiego oraz Agnieszka Fugol, Adam Jaskuła i Mateusz Kwaśny – Radni Gminy Czernica. Nad całą akcją w szkole pieczę sprawowała Pani Agata Boratczuk. To była bardzo ważna akcja. Każdy z nas powinien nabyć umiejętności ratowania życia innym. W klasach młodszych wychowawcy zorganizowali Dzień Bezpieczeństwa.

 

GALERIA ZDJĘĆ 1

GALERIA ZDJĘĆ 2




2021-2022

 

Ruszyła V edycja Programu Edukacyjnego Bezpieczny Dolnoślązak, który jest skierowany do uczniów i nauczycieli szkół i przedszkoli zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska. Nasza szkoła, jako jedna z 73 szkół, została zakwalifikowana do udziału w tym projekcie
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego kontynuuje działania w ramach programu Edukacyjnego pn. Bezpieczny Dolnoślązak, którego celem jest podnoszenie świadomości dolnośląskich uczniów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz umiejętności współdziałania ze służbami i organizacjami powołanymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Tegoroczna edycja programu Bezpieczny Dolnoślązak w szczególny sposób nawiązuje do zwiększenia świadomości dzieci i młodzieży w zakresie:
1.Bezpiecznego zachowania w górach w ramach ogłoszonego roku 2022 Rokiem Ratownictwa Górskiego na Dolnym Śląsku.
2. Zagrożenia zewnętrzne - kształtowanie prawidłowych postaw w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń (katastrof, wypadków masowych).
Organizatorem programu jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego a jego realizatorem Wydział Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Tegorocznymi partnerami  programu są
Wojewoda Dolnośląski,
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu,
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu,
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych,
Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu,
Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze,
Pogotowie Ratunkowe w Legnicy,
Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu,
Regionalny Oddział KRUS we Wrocławiu,
Dolnośląski Ośrodek Ruchu Drogowego we Wrocławiu,
Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 KS Commando,
Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu,
Związek Banków Polskich.
Patronat  medialny i naukowy to Zakład Socjologii Bezpieczeństwa i Edukacji Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z TVP Wrocław.

Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w projekcie, zwiększy świadomość bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach i środowiskach, wykształci odpowiednie postawy  i umożliwi nabycie umiejętności w zakresie bezpieczeństwa. Poszerzy również ich wiedzę jak reagować i współpracować ze służbami ratunkowymi, dbać o swoje bezpieczeństwo, jak też ratować czyjeś zdrowie i życie.

Izabela Wlazło
szkolny koordynator projektu


 

 

Ruszył projekt edukacyjny Bezpieczny Dolnoślązak, który jest skierowany do uczniów i nauczycieli szkół i przedszkoli zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska. Do jego pierwszej edycji zakwalifikowało się 40 szkół i przedszkoli w tym Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim.Organizatorem Programu jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego, realizatorem Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, natomiast parterami: Komenda Wojewódzka Policji, KW Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Uczniowie naszej szkoły będą nabywali umiejętności w zakresie bezpiecznego zachowania i odpowiedniego reagowania na niebezpieczeństwa i zagrożenia nie tylko na zajęciach teoretycznych, ale przede wszystkim warsztatowych przy współudziale funkcjonariuszy i przedstawicieli wymienionych służb.
Skupimy swoje działania na trzech obszarach:
– bezpieczna droga do szkoły
– pierwsza pomoc
– bezpieczny wypoczynek.

Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w Programie nasi uczniowie nauczą się, jak reagować i współpracować ze służbami ratunkowymi, dbać o swoje bezpieczeństwo, jak też ratować czyjeś zdrowie i życie.

Dorota Żukowska

BIEG PO ZDROWIE
– PODSUMOWANIE PROGRAMU
„BEZPIECZNY DOLNO
ŚLĄZAK”
21.03.2014

KLASY 0 – III

 Dzień 21 marca 2014 roku był dla uczniów klas 0 – III Dniem Powitania WiosnyDniem Odkrywców Talentów oraz podsumowaniem Projektu „Bezpieczny Dolnoślązak”.
Wszyscy uczniowie kl.0 – III w tym dniu przyszli ubrani na sportowo z przypiętymi do ubrań kolorowymi elementami wiosennymi. Identyfikatory były w kształcie kwiatów i owadów. Na plakietkach uczniowie umieścili napisy i obrazki o swoich talentach. Pogoda i strój sprawiły, że poczuliśmy zapach wiosny. Oto nam właśnie chodziło.
Na ten dzień został przygotowany przez nauczycieli i współpracy z rodzicami bieg patrolowy pod nazwą Bieg po zdrowie. Celem biegu było sprawdzenie nabytych wiadomości i umiejętności uczniów na temat bezpiecznych zachowań, poruszania się we współczesnym świecie, a także reagowania na niebezpieczeństwa i zagrożenia, którym podlegają osoby z ich najbliższego otoczenia.
Przygotowano 11 Punktów Patrolowych:
– Pakowanie plecaka na wycieczkę
– Znajomo
ść znaków drogowych
– Reagujemy na sygna
ły
– Pierwsza pomoc
– Sprawny rower
– Ścieżka zdrowia
– Telefony alarmowe
– Stra
ż, Policja, Pogotowie – kto do czego
– Zagadkowo
– Uratuj 
Żwirka i Muchomorka
Na wstępie pani Monika Walkowiak powitała uczestników biegu i życzyła szczęścia w pokonywaniu zadań. Teren szkoły zamienił się w tor przeszkód. Uczniowie ruszyli do „boju”. Klasy w skupieniu i zaangażowaniu wykonywały zdania, mając na uwadze, że są oceniani i punktowani na Kartach Patrolowych przez rodziców.
Po zakończeniu przez wszystkie klasy zaliczania poszczególnych punktów wszyscy udali się na podsumowanie biegu patrolowego. Pani Dyrektor Małgorzata Kwaśna i pani wicedyrektor Dorota Żukowska podziękowały wszystkim za zorganizowanie imprezy, w szczególności rodzicom za zaangażowanie na rzecz szkoły i uczniom za aktywny udział.
Zwieńczeniem całego biegu było podsumowanie. Okazało się, że wszystkie klasy wspaniale wykazały się wiedzą w zakresie bezpieczeństwa i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i otrzymały dyplomy i słodkie upominki.

 Zofia Kur

KLASY IV – VI

Tradycyjnie Pierwszy Dzień Wiosny w szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim nie był zwykłym dniem nauki. Uczniowie klas IV – VI wzięli udział w Biegu po zdrowie, w którym mogli pochwalić się wcześniej zdobytą wiedzą w ramach programu „Bezpieczny Dolnoślązak”, do którego szkoła przystąpiła 13 grudnia 2013 roku.
Przez kilka miesięcy zarówno uczniowie, jak i nauczyciele nabywali i utrwalali praktyczne umiejętności w zakresie bezpiecznego zachowania, wykorzystania ich w sytuacjach życia codziennego oraz w działaniach przy współpracy z różnego rodzaju służbami i organizacjami. W szczególności skupiliśmy się na trzech obszarach. Bezpieczna droga – zasady ruchu drogowego, umiejętność poruszania się w sytuacjach dnia codziennego oraz zagrożeń. Pierwsza pomoc – znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy zdobywana poprzez praktyczny udział w warsztatach. Bezpieczny wypoczynek – istota zagrożenia w zimie oraz latem, pokaz praktycznych umiejętności, przedstawienie zagrożeń, bezpieczeństwo w lesie, górach, nad wodą, bezpieczna wycieczka szkolna. Uczniowie w ramach programu brali udział w spotkaniach z Policją, Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Pożarną, a także w wielu praktycznych zajęciach przygotowanych dla nich przez wychowawców i nauczycieli. Pogłębili swoje wiadomości jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, co zrobić w przypadku pożaru, jak zachować się nad wodą, albo na wycieczce w górach, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jak zgłosić wypadek, na jaki numer alarmowy zadzwonić.
Nauczyciele naszej szkoły również wzięli udział w szkoleniu dotyczącym udzielania pierwszej pomocy, prowadzonym przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.
Podsumowaniem wszystkich działań w ramach programu był zorganizowany przez nauczycieliBieg po zdrowie. Uczniowie zostali podzieleni na patrole i ich celem było pokonanie wszystkich dziewięciu punktów i uzyskanie przy tym jak największej liczby punktów. Pierwsze stanowisko dotyczyło zachowania się na drodze, znajomości przepisów i znaków drogowych, drugie obowiązkowego wyposażenia roweru i odpowiedniego stroju na rower, trzecie i czwarte udzielania pierwszej pomocy, następne działalności straży pożarnej. Przy szóstym stanowisku uczniowie mogli zagrać w „Bezpieczne klasy”, a przy siódmym przejść ścieżkę zdrowia. Na następnym symulowali możliwe sytuacje zagrożenia, dzwoniąc po odpowiednie służby, aż wreszcie docierali do tzw. Jarmarku Bezpieczeństwa, na którym znajdowali różne zadania związane z bezpieczeństwem.
Bieg po zdrowie cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie podjęli wyzwanie, zdobywając punkty, wykazując się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, a także swoimi talentami do rozwiązywania sytuacji kryzysowych, rozwagą, gotowością niesienia pomocy innym, wrażliwością, a przy tym wszystkim dobrze się bawili. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodycze.

Eliza Zipser

I edycja programu „Bezpieczny Dolnoślązak” za nami

7 miesięcy praktycznych zajęć, 40 zaangażowanych przedszkoli i szkół z Dolnego Śląska i przede wszystkim wiedza niezbędna do tego, aby bezpiecznie dotrzeć do szkoły, powiadomić służby w razie pożaru, uniknąć niebezpieczeństwa w górach, czy podczas korzystania z internetu – tak w skrócie można podsumować projekt „Bezpieczny Dolnoślązak” zapoczątkowany we wrześniu ubiegłego roku na terenie województwa dolnośląskiego. Podczas uroczystego zakończenia pierwszej edycji programu Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego wyróżnił najciekawsze inicjatywy i działania zrealizowane w programie.

W spotkaniu, oprócz marszałka Dolnego Śląska, wzięli udział m.in. przedstawiciele komend wojewódzkich policji oraz straży pożarnej, OSP RP, Grupy Karkonoskiej i Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR, WOPR oraz dyrektorzy stacji Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia, Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Na podsumowaniu nie mogło zabraknąć dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, których uczniowie brali udział w programie oraz samych uczestników pierwszej edycji programu Bezpieczny Dolnoślązak.
To do nich marszałek Cezary Przybylski skierował szczególne podziękowania: – Gratuluję wszystkim biorącym udział w programie. Jestem przekonany, że nasi główni bohaterowie – dzieci zaangażowane w tą unikalną na skalę Polski inicjatywę, zdobyły wiedzę, która przygotowała ich na sytuacje kryzysowe jakie mogą im się przytrafić w życiu codziennym. Dziękuję za ogromne zainteresowanie projektem i wspólne działanie na jego rzecz – mówił Cezary Przybylski.
Szczególne wyróżnienia za inicjatywy i przedsięwzięcia realizowane w ramach programu odebrali z rąk marszałka przedstawiciele: Szkoły Podstawowej im. B.Chrobrego w Żmigrodzie, Szkoły Podstawowej im. B.Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim oraz Przedszkola Publicznego z grupą żłobkową w Szczytnej. Nagrodą dla laureatów programu będą „pikniki bezpieczeństwa” zorganizowane wspólnie ze służbami zaangażowanymi w program.
„Bezpieczny Dolnoślązak” to pierwsza inicjatywa ukierunkowana na praktyczne podniesienie świadomości uczniów na temat bezpiecznych zachowań. Warsztatom, które odbyły się w dolnośląskich szkołach i przedszkolach towarzyszyła idea minimum teorii, maksimum praktyki. Policjanci, strażacy, ratownicy GOPR-u, WOPR-u oraz pracownicy pogotowia ratunkowego pokazali młodszym i nieco starszym Dolnoślązakom, jak zadbać o bezpieczeństwo własne i innych osób. Wszystko w ramach ciekawych warsztatów, w których wzięli udział przedszkolaki i uczniowie ok. 40 placówek edukacyjnych z Dolnego Śląska. 
Marszałek Cezary Przybylski zwrócił uwagę na wyjątkowe zaangażowanie służb ratunkowych i policji w powstanie programu. Docenił także ogromny odzew placówek oświatowych, z jakim spotkali się organizatorzy projektu. –Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Już w drugi dzień po podpisaniu Porozumienia o pracach na rzecz projektu, chętnych do udziału w Programie było ok. 150 szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych z całego województwa dolnośląskiego. Ze względu na fakt, iż służby muszą wykonywać swoje zadania statutowe, liczba miejsc została ograniczona do 40. Jednak mam nadzieję, że sukces pierwszej edycji Programu Bezpieczny Dolnoślązak, będzie wyznaczał dobry  kierunek w realizacji kolejnych edycji – podkreślał marszałek Cezary Przybylski.

Źródło: http://dsw.doba.pl

 

Piknik Bezpieczeństwa

Przy dźwiękach syreny strażackiej, karetki pogotowia, wozu policyjnego rozpoczął się 19 września 2014 roku Piknik Bezpieczeństwa – nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za inicjatywy i przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu Bezpieczny Dolnoślązak – dla laureata, czyli Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim.
Spośród 150 zgłoszonych szkół i przedszkoli zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska zakwalifikowało się 40 w tym SP w Kamieńcu Wrocławskim. Zespól nauczycieli (Beata Domaradzka-Żak, Eliza Zipser i Dorota Żukowska) opracowały program i nadzorowały jego realizację (od grudnia 2013 – do marca 2014 roku). Uczniowie nabywali umiejętności w zakresie bezpiecznego zachowania nie tylko na zajęciach teoretycznych, ale przede wszystkim praktycznych (warsztatowych) przy współudziale takich służb jak: policja, ratownictwo medyczne, straż.
Różnorodne działania skupione były wokół takich obszarów jak:
bezpieczna droga do szkoły
* pierwsza pomoc
* bezpieczny wypoczynek

Na szczególną uwagę zasługuje to, iż w działaniach z zakresu bezpieczeństwa brali udział nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, którzy przybyli na zajęcia do placówki, pokazali i włączyli uczestników do praktycznych działań na temat bezpiecznych zachowań, poruszania się we współczesnym świecie, a także reagowania na niebezpieczeństwa i zagrożenia, którym podlegają osoby z najbliższego otoczenia. Podsumowaniem programu był zorganizowany przez nauczycieli i rodziców klas młodszych Bieg po zdrowie. Pomysłodawczynią biegu była pani Ewa Król. Uczniowie zostali podzieleni na patrole i ich celem było pokonanie punktów patrolowych, na których sprawdzana była wiedza i umiejętności praktyczne z zakresu bezpieczeństwa, m.in. zachowania się na drodze, znajomości przepisów i znaków drogowych, obowiązkowego wyposażenia roweru i odpowiedniego stroju na rower, udzielania pierwszej pomocy, następne działalności straży pożarnej.
Zgromadzonych na terenie wokół szkoły uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości powitał prowadzący imprezę pan Grzegorz Kijkowski oraz gospodarze pan Stefan Dębski – Wójt Gminy Czernica oraz pani Małgorzata Kwaśna – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim. Swoją obecnością zaszczycili: Włodzimierz Chlebosz – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Lilla Jaroń – Sekretarz Województwa Dolnośląskiego, Ryszard Jaroń – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wrocławskiego, Roman Potocki – Starosta Powiatu Wrocławskiego, Jerzy Łabowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP, Krzysztof Skrzyniarz – Prezes Dolnośląskiego WOPR, Tadeusz Szumiński – z działu logistyki Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, Sławomir Czubak – Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPRAgnieszka Sokołowska – Dyrektor Wydziału Obronności i Bezpieczeństwa Administrator Bezpieczeństwa Informacji (pomysłodawczyni projektu Bezpieczny Dolnoślązak), Jolanta Szwedowska – Wicedyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli- realizatora projektu, Jarosław Jagielski – Przewodniczący Rady Gminy Czernica, Maria Marcinów-Maciejczyk – Przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych, Małgorzata Matkowska – Dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Kamieńcu Wrocławskim, Zbigniew Kamieniak – Nauczyciel Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Czernicy.
Po części oficjalnej, występie uczniów inscenizujących tekst Pali się…, przygotowanych przez panią Ewę Król i prezentacji tańców przez Szkołę Tańca Kijkowski – ratownicy medyczni, policjanci, strażacy przedstawili pokaz akcji ratowniczej. Mateusz Krowicki, uczeń klasy VIa, który odgrywał rolę poszkodowanego, był zachwycony.
Uczniowie podzieleni na grupy, pod opieką wychowawców i rodziców przechodzili kolejno do rozstawionych służb. Można było: wejść do łodzi przyholowanej przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, złożyć odcisk linii papilarnych pod okiem policjantów, z Komendy Miejskiej we Wrocławiu, wejść do wozów strażackich (z OSP w Kamieńcu Wrocławskim i Wrocławia), założyć okulary, które dawały obraz, jak widzimy pod wpływem alkoholu i środków odurzających, sprawdzić wrażenia uderzenia na symulatorze wypadku. Ogromnym powodzeniem cieszyła się atrakcja przygotowana przez Grupę Karkonoską GOPR – pod okiem instruktorów, ratowników górskich uczniowie zapięci w uprząż i w kaskach na głowach wspinali się po ściance. Uczniowie mogli także pozjeżdżać z zamków dmuchanych, skorzystać z gier i zabaw sportowych przygotowanych przez nauczycieli, a także obejrzeć wystawę zdjęć (wydrukowanych przez rodzica – sponsora – panią Edytę Czajkowską) z działań w programie. Rodzice aktywnie włączyli się nie tylko do opieki nad dziećmi, ale także malowali twarze uczniom. Urząd Marszałkowski, który ufundował Piknik Bezpieczeństwa, zapewnił jeszcze wszystkim uczestnikom kiełbaski z grilla i soczki. Uczniowie obdarowani wieloma atrakcjami, „ustrojeni” w czapeczki i chorągiewki, bawili się świetnie. Przez cały czas uczestnikom pikniku towarzyszyła TVP, filmując imprezę, przeprowadzając wiele wywiadów. Program o uroczystości będzie wyemitowany jeszcze we wrześniu.
Ten dzień, któremu towarzyszyła piękna pogoda, zapamiętają wszyscy. Nagroda za działania w ramach projektu Bezpieczny Dolnoślązak – była wspaniała.

 Dorota Żukowska
szkolny koordynator projektu

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego
    ul. Kolejowa 8
    55-002 Kamieniec Wrocławski
  • 71 318 55 95, 71 318 50 52

GODZINY PRACY SEKRETARIATU

PONIEDZIAŁEK   7.00 – 16.00
WTOREK                7.00 – 16.00
ŚRODA                     7.00 – 16.00
CZWARTEK            7.00 – 16.00
PIĄTEK                   7.00 – 16.00

liczba odwiedzin: 2519996